Banki nie rezygnujÄ… z kredytów w euro | Kurs dolara – aktualny kurs i informacje o dolarze amerykaÅ„skim
Kurs dolara amerykańskiego|wtorek, lipiec 5, 2022
JesteÅ› tutaj: Strona główna » Informacje » Banki nie rezygnujÄ… z kredytów w euro

Banki nie rezygnujÄ… z kredytów w euro 

Jeszcze przed kryzysem finansowym na świecie, który mocno odczuwalny był również w Polsce, zwłaszcza w sektorze bankowym, kredytobiorcy chętnie pożyczali pieniądze w innych walutach niż rodzima złotówka. Powodem takiego zainteresowania kredytami w walutach obcych było przede wszystkim to, że ich oprocentowanie było niższe. Niskie stopy procentowe obowiązujące w strefie euro czy w Szwajcarii powodowały, że nawet nieco wyższa marża bankowa nie podnosiła zanadto oprocentowania zobowiązania kredytowego.

Obecnie dostęp do kredytów walutowych jest znacznie ograniczony, choć banki deklarują, że nie rezygnują całkowicie z udzielania takich zobowiązań. Od 1 lipca 2014 roku zgodnie z rekomendacją S Komisji Nadzoru Finansowego, kredyty w euro czy kredyty w dolarach amerykańskich i frankach szwajcarskich są dostępne wyłącznie dla osób uzyskujących większą część swojego dochodu w takich właśnie walutach. Jeśli więc Polak pracuje np. w Niemczech i uzyskuje dochód w euro, nie powinien mieć większych problemów z zaciągnięciem kredytu w europejskiej walucie w polskim banku, ale jednocześnie nie będzie mógł liczyć na kredyt złotowy.

W tym roku jeÅ›li już kredyty walutowe byÅ‚y w ogóle udzielane, to najczęściej trafiaÅ‚y one do bardzo zamożnych Polaków, których dochody miesiÄ™czne wynosiÅ‚y ponad 10 tys. zÅ‚. NajwiÄ™ksze szanse na zaciÄ…gniÄ™cie kredytu w euro, czy w dolarach miaÅ‚y osoby o dochodzie netto w wysokoÅ›ci 12-15 tys. zÅ‚. To znacznie wiÄ™kszy puÅ‚ap, niż wymagany jeszcze kilka lat temu przez banki. JednoczeÅ›nie, kredyty w euro miaÅ‚y bardzo wysokÄ… wartość – nawet 500 zÅ‚, podczas gdy Å›redni kredyt w zÅ‚otówkach na mieszkanie wynosiÅ‚ 200 tys. zÅ‚.

Kredyt w euro są udzielane ze znacznie wyższą marżą niż kredyty w złotówkach, co stanowi dodatkową zachętę do zaciągania kredytów w walucie rodzimej. Zaciągając zobowiązanie walutowe trzeba liczyć się z marżą od 3 do 5%, a nie jest ona jedynym kosztem kredytu w euro. Pomimo niskich stóp procentowych obowiązujących w Eurolandzie, kredyty te nie są tanie. Banki stawiają ponadto wiele ograniczeń w zakresie ich udostępniania kredytobiorcom.

0.00 avg. rating (0% score) – 0 votes