Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży? Sprawdź czym są ubezpieczenia turystyczne! | Kurs dolara – aktualny kurs i informacje o dolarze amerykańskim
Kurs dolara amerykańskiego|wtorek, lipiec 5, 2022
Jesteś tutaj: Strona główna » Informacje » Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży? Sprawdź czym są ubezpieczenia turystyczne!

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży? Sprawdź czym są ubezpieczenia turystyczne! 

Wyjeżdżając na wakacje za granicą należy być naszykowanym na każdą ewentualność. Wszystko może się zdarzyć, a nasze przygody podczas wakacji nie zawsze będą miały charakter pozytywny. Dlatego warto ubezpieczyć się samodzielnie na wczasy, tak na wszelki wypadek.

Czym są ubezpieczenia turystyczne?

Ubezpieczenia turystyczne (np. https://www.lu.pl/ubezpieczenia-turystyczne/) zaliczane są do polis o mieszanym charakterze – osobowym i majątkowym. Z jednej strony ideą ubezpieczenia turystycznego jest zapewnienie wszechstronnej ochrony i kompleksowej pomocy osobom przebywającym na wyjeździe turystycznym – w Polsce lub poza granicami kraju, a z drugiej zapewnienie ochrony bagażu podróżnego. W zależności od wybranego pakietu ubezpieczenia turystycznego, inne świadczenia będą przysługiwały turyście i w innej wysokości składkę ubezpieczeniową będzie on ponosił.

W standardowej formie ubezpieczenie turystyczne powinno zapewniać klientom i jego bliskim, z którymi podróżuje wspólnie, ubezpieczenie kosztów leczenia. Jest to podstawowy i obowiązkowy zakres ochrony ubezpieczeniowej w polisie turystycznej. Firma ubezpieczeniowa ponosi do wskazanej wysokości sumy gwarancyjnej, odpowiedzialność za pokrycie kosztów leczenia swojego klienta w trakcie pobytu turystycznego i wyjazdu. W zależności od ubezpieczyciela oraz zakresu wykupionego pakietu mogą to być: koszty hospitalizacji, niezbędnych leków i wizyt prywatnych czy koszty transportu medycznego do kraju. Niektóre polisy turystyczne uwzględniają również koszta prowadzenia akcji ratunkowej za granicą.

Poza tym, ubezpieczenie turystyczne powinno obejmować ubezpieczenie NNW, czyli następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeśli osoba ubezpieczona ulegnie wypadkowi i dozna obrażeń albo umrze w wyniku nieszczęśliwego wypadku, jej bliscy wskazani w polisie jako osoby uposażone, dostaną odszkodowanie z ubezpieczalni.

Zwykle ubezpieczenie podróży obejmuje także ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. Jeśli np. dziecko potłucze szybę w hotelu, to ubezpieczyciel pokryje z własnej kieszeni taką stratę.

Opcje dodatkowe do ubezpieczenia turystycznego

Dodatkowo polisę turystyczną można poszerzyć o inne ryzyka ubezpieczeniowe. Popularne jest przy tym ubezpieczenie bagażu podróżnego przed stratą, zniszczeniem czy kradzieżą. Można też dokupić ubezpieczenie sprzętu sportowego, uprawiania sportów ekstremalnych i podwyższonego ryzyka, jak i ubezpieczenie odwołania wyjazdu turystycznego czy anulowania biletów lotniczych lub autokarowych i promowych. Przy wyjazdach z dzieckiem można wykupić dla całej rodziny ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu, co jest szczególnie polecane przy drogich ofertach biur podróży.

0.00 avg. rating (0% score) – 0 votes