Kiedy sprzedać dolary? | Kurs dolara – aktualny kurs i informacje o dolarze amerykańskim
Kurs dolara amerykańskiego|czwartek, sierpień 18, 2022
Jesteś tutaj: Strona główna » Informacje » Kiedy sprzedać dolary?

Kiedy sprzedać dolary? 

Cena sprzedaży dolara jest zawsze niższa niż cena kupna, ponieważ pośrednicy płacą mniej właścicielom kantorów za daną walutę, którzy muszą zarobić na jej sprzedaży. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że wyświetlana cena dla konsumenta w kantorze czy na stronach jest niedokładna, ponieważ pokazywane są tylko dwie ostatnie cyfry wartości waluty, a faktyczna kwota zawiera pięć i więcej cyfr. Nie ma co się oszukiwać, że nigdy na sprzedaży nie zarobimy tyle, co na kupnie – zawsze przy wymianie na walutę obcą tracimy.

Nie pomoże tu wymiana tańszej waluty (np. złotówki) na droższą (np. euro) i ponownie na tańszą (np. dolar). Wpływa na to spead walutowy, czyli różnica wyrażona w procentach pomiędzy kursem sprzedaży a kursem zakupu ogłaszanym w tabeli kursu walut. Obowiązuje zasada – im wyższy spread tym gorzej dla naszego portfela. Rzadko się zdarza, by spread wynosił 0, oznaczałoby to, że dany bank czy kantor nie ma zysku z tej transakcji.

Monitoring kursu dolara

Jednej sprawdzonej recepty na sprzedaż dolara nie ma. Na pewno sprawdza się monitorowanie kursu dolara oraz przeglądanie prognoz i notowań maklerów i brokerów, których analizy mogą być kluczowe przy najkorzystniejszej cenie. Na pewno na spadek dolara wpływa podwyższenie stóp procentowych przez rynek giełdowy w USA, na co System Rezerwy Federalnej reaguje wyemitowaniem większej ilości banknotów, a to znów powoduje wzrost ceny złota, a spadek wartości dolara. Ostatnie miesiące pokazują, że dolar jednak się umacnia. Obecnie cena średnio za 1 USD wynosi około 3,6 zł, co stanowi najwyższy wynik od marca 2009 r. Ponadto w 2014 r. dolar umocnił się o 19%. Jak pokazuje przełom 2014 i 2015 r. tendencja ta pozostaje, a wartość waluty amerykańskiej cały czas rośnie.

Gdzie sprzedawać dolary?

Konkurencją dla kantorów stacjonarnych są internetowe, gdzie są dużo korzystniejsze warunki sprzedaży. Poza tym wiele kantorów stosuje nieuczciwe chwyty. Nie warto pozbywać się dolarów w kantorach, z których korzysta wielu turystów (np. na lotniskach). Z powodu nieświadomości, braku czasu, by znaleźć lepszą ceną za walutę, wiele osób sprzedaje walutę po gorszej cenie. Wniosek? Lepiej sprzedawać dolary w  kantorach on-line, gdzie nie dosyć, że szybko i sprawnie wymienimy walutę, to jeszcze możemy na tym nieznacznie zarobić. Ta droga jest bezpieczna (jeśli korzystamy z licencjonowanych kantorów) i możliwa o każdej porze – w dzień i w nocy, z dowolnego miejsca na ziemi. Sprzedaż dolara jest sensowna w stacjonarnym kantorze, jeśli chcemy wymienić niską kwotę, którą potrzebujemy od razu lub jeśli pozostało nam niewiele dolarów z kieszonkowego, po powrocie z wakacji.

0.00 avg. rating (0% score) – 0 votes