Król dolar | Kurs dolara – aktualny kurs i informacje o dolarze amerykańskim
Kurs dolara amerykańskiego|wtorek, lipiec 5, 2022
Jesteś tutaj: Strona główna » Informacje » Król dolar

Król dolar 

Dolar to waluta, która od lat jest przedmiotem pożądania na całym świecie. Choć wielu wróżyło mu schyłek, to wciąż trzyma się mocno. Młodzi Polacy nie pamiętają już czasów, kiedy w naszym kraju dolar był darzonym kultem symbolem bogactwa i wielkiego świata.

Dolar w PRL-u

Dolar jest walutą wielu krajów, ale od zawsze najbardziej znany i pożądany był dolar amerykański. Niezwykle ciekawy los spotkał dolara w PRL-u. Władza ludowa zakazała Polakom ich posiadania a ci którzy nimi handlowali mogli nawet dostać wyrok śmierci. Mimo to ryzykantów nie brakowało, a ówcześni cinkciarze wiedli dostatnie życie. Z polskich ulic zniknęli w roku 1989, gdy obrót walutami obcymi stał się legalny.

Pewexy

Niełatwo to obecnie zrozumieć, ale choć posiadanie obcych walut było niezgodne z prawem to całkiem legalnie działał w Polsce Pewex. Miał on przede wszystkim za zadanie odzyskać od obywateli nielegalne waluty. W sklepach Pewexu można było kupić zarówno krajowe, jak i zagraniczne towary wysokiej jakości. Były one prawdziwym rarytasem w czasach, gdy w polskich sklepach straszyły puste półki.

Bony towarowe

Innym sposobem na wyciągnięcie przez władze dewiz od obywateli, były bony towarowe.
Wszystkie darowizny, spadki czy zagraniczne pensje wypłacane w dewizach przejmował bank, a klientom wypłacano odpowiednie kwoty w bonach, które miały wartość tylko na terenie Polski. Kurs dolara w PRL- u w stosunku do złotówki był bardzo wysoki. Przeciętna pensja wynosiła w przeliczeniu 20-35 dolarów.

Obecnie Polacy już nie żywią takiego uwielbienia dla dolara, ale jego pozycja jest ciągle silna. Świadczy o tym przede wszystkim fakt, że jest on walutą rezerwową, czyli pieniądzem akceptowanym na całym świecie jako zapłata za transakcje międzynarodowe. Taką rolę może pełnić jedynie bardzo mocna waluta, darzona zaufaniem na całym świecie. I choć Chiny planują dolara zdetronizować, to na razie jego pozycja wydaje się niezagrożona.

Zobacz także: http://urzadskarbowy24.pl/walutowe-oszczednosci-polakow/

0.00 avg. rating (0% score) – 0 votes