Kupiłeś mieszkanie na kredyt w obcej walucie? Ubezpiecz się! | Kurs dolara – aktualny kurs i informacje o dolarze amerykańskim
Kurs dolara amerykańskiego|czwartek, sierpień 18, 2022
Jesteś tutaj: Strona główna » Informacje » Kupiłeś mieszkanie na kredyt w obcej walucie? Ubezpiecz się!

Kupiłeś mieszkanie na kredyt w obcej walucie? Ubezpiecz się! 

Problem ryzyka walutowego związany z zaciąganiem kredytów hipotecznych w obcej walucie ujawnił się ze zdwojoną siłą po akcji banku centralnego Szwajcarii. To właśnie tam, po wielu latach bardzo sztywnego i restrykcyjnego pilnowania kursu swojej waluty, szwajcarscy bankierzy postanowili uwolnić franka szwajcarskiego od kursu euro i pozwolić rynkowi na samodzielne ustalenie przelicznika dla tej bardzo ważnej waluty.

Frank szwajcarski od niepamiętnych czasów cieszył się wśród bankierów renomą najbardziej stabilnej i mierzalnej waluty, więc większość systemów bankowej wymiany i kredytowania czy depozytów oparta była właśnie o przeliczniki typowo frankowe. Także pożyczanie waluty właśnie szwajcarskiej było przez długi okres zdecydowanie łatwiejsze aniżeli uzyskanie kredytu we własnej walucie. Wszystko to doprowadziło do sytuacji, w której na rynku bankowym większość klientów mogła z powodzeniem ubiegać się wyłącznie o kredyt hipoteczny na kupno mieszkania we frankach. Ponieważ jednak w Polsce przytłaczająca większość osób zarabia regularnie w polskich złotych, dla kredytobiorców konieczne stało się ponoszenie ryzyka kursowego związanego z taką umową. I w momencie, gdy kurs franka zaczął z dnia na dzień zyskiwać od kilku do kilkunastu procent wartości względem polskiego złotego – zaczęła się prawdziwa panika wśród młodych właścicieli mieszkania.

Dzisiaj na rynku bankowym kredyty w obcej walucie zdarzają się bardzo rzadko i raczej dostępne są w przypadku klientów korporacyjnych. Dla indywidualnych konsumentów banki prowadzą dzisiaj głównie akcje kredytowe oparte na polskich złotych – co daje bezpieczeństwo zarówno bankowi jak i konsumentowi, który w ten sposób nie bierze na siebie ryzyka kursowego. W dobie wielkiego wahania nastrojów frankowiczów w mediach i wśród elit politycznych pojawiły się bardzo różne pomysły na to, w jaki sposób wspierać klientów w najgorszym położeniu. Jednym ze sposobów na ulżenie posiadaczom kredytów hipotecznych w obcej walucie miało być umożliwienie im przewalutowania tego zobowiązania po jak najkorzystniejszych warunkach.

Coraz głośniej mówi się jednak o konieczności samodzielnego ubezpieczania się na wypadek takich problemów w przyszłości. Coraz więcej banków oferujących kredyty hipoteczne i nie tylko (w obcej walucie) wprowadza do takich umów wręcz obowiązkowe ubezpieczenie kredytu. Prawnie rozwiązanie takie może opierać się chociażby na umownym podziale po połowie kosztów przewalutowanie po wyższym kursie między bank i klienta. Dla osób wyjątkowo zdecydowanych w grę wchodzą także prywatne ubezpieczenia finansowe, oferowane przez liczne firmy ubezpieczeniowe na rynku.

Więcej informacji: Safetyhome.pl

0.00 avg. rating (0% score) – 0 votes