Kurs dolara a ceny ropy | Kurs dolara – aktualny kurs i informacje o dolarze amerykańskim
Kurs dolara amerykańskiego|niedziela, Marzec 29, 2020
Jesteś tutaj: Strona główna » Informacje » Kurs dolara a ceny ropy

Kurs dolara a ceny ropy 

Wielu badaczy i obserwatorów zwraca uwagę na relacje jakie łączą dolara i wzrost cen ropy. Ale jaki jest związek między nimi?

  • Czy cena ropy wzrosłaby, jeśli byłaby wyceniona na przykład w euro zamiast w dolarach?
  • Czy spadek dolara spowodowałby, że cena ropy wzrośnie?
  • I jak wzrost ceny ropy naftowej wpływa na kurs dolara?

Rynek ropy obejmuje cały świat i cena za baryłkę w różnych miejscach jest praktycznie taka sama. Koszt ten odzwierciedla zarówno całkowity światowy popyt na ropę i sektor dostawczy przez wszystkie kraje produkujące ropę. Cenę za baryłkę ropy zwykło się podawać w dolarach amerykańskich, ze względu na główne źródło wydobywania tego surowca jakim są Stany Zjednoczone W ciągu 3 lata wydobycie tego cennego kruszcu zwiększyli Amerykanie z 5,5 do 8,8 milionów baryłek dziennie. Przed rokiem 1970 parytetem nie była w USA ropa lecz złoto, jednak odeszło się od tego kruszcu, który miał wpływ na cenę dolara amerykańskiego, ze względu na mniejszy popyt niż na chociażby benzynę.

Ropa  jest jednym z najważniejszych i najpotrzebniejszych dóbr, które wydobywa człowiek.

wydobycie ropySurowiec ten bezpośrednio i pośrednio może prowadzić do inflacji. Widoczne jest to na stacjach benzynowych, gdy ceny rażąco wzrastają, tym większa jest cena za litr, a to prowadzi do mniejszego prawdopodobieństwa, że konsument zatankuje samochód i będzie nim jeździć w ogóle. Główny popyt na ropę to użycie jej jako paliwa transportowego, w mniejszych ilościach wykorzystuje się ją do ogrzewania, wytwarzania energii, i jako surowiec dla przemysłu petrochemicznego. Zapotrzebowanie na ropę stale rośnie. Wszystkie kraje potrzebują tego surowca, zwłaszcza szybko rozwijające się państwa, takie jak Chiny czy Indie.

Rozmyślanie na temat wpływu danej waluty na cenę ropy, prowadzi do mylnego wniosku, że czym wyższy kurs danej waluty, tym wyższa cena za baryłkę. Przypuśćmy, że ropa będzie od dziś wyceniana w euro, które ma wyższy kurs niż dolar, to cena ropy wzrośnie. W rzeczywistości waluta, w której jest wyceniana ropa, nie ma znacznego lub trwałego wpływu na jej cenę, niezależnie od waluty. Zmienia się to w przypadku państw, które dystrybuują ropę (eksport), ich waluta umacnia się, gdy cena za baryłkę wzrasta, niższa cena za ten surowiec równa się osłabieniu waluty. Jeśli chodzi o państwa importujące ropę, to wartość waluty spada, gdy cena ropy rośnie, jeśli ropa tanieje, wówczas waluta danego kraju umacnia się.

Warto zaznaczyć, że obecnie cena za ropę znacznie zmalała. Kilka lat temu cena za baryłkę osiągała aż 120 dolarów, obecnie to cena rzędu 70-60 dolarów. Popyt na ropę nigdy nie zmaleje, ponieważ wykorzystywana do ponad 20 tysięcy produktów, a także w wielu przypadkach nie ma dla niej zamienników.

Cena ropy – wykres z ostatnich 5 lat

Kurs odniesienia: 80,70 $  (10-03-23)
Data początkowa: 2010-03-24
Data końcowa: 2015-03-25
Zmiana: -30,00%
Zmiana: -24,21 $
Minimum: 46,45 $ (15-01-13)
Maksimum: 128,40 $ (12-03-01)
Średni: 101,24 $

cena ropy - wykres 5 lat

0.00 avg. rating (0% score) – 0 votes