Wyjazd za granicÄ™ leasingowanym samochodem

Posiadając samochód w leasingu użytkuje się go w podobny sposób, jakby był on własnością firmy. Czy jednak przedsiębiorca występujących w roli leasingobiorcy, ma możliwość wyjazdu takim pojazdem poza granice kraju?
Swoboda użytkowania samochodu
Podpisując umowę leasingu korzystający nabywa pojazd samochodowy, ale nie na własność. Kupuje go leasingodawca i to on jest jego właścicielem. Pomimo tego faktu, korzystający może opuścić nim granice Rzeczypospolitej Polskiej bez potrzeby uzyskiwania w tym celu formalnej zgody finansującego. W niektórych przypadkach w umowie jest oznaczone, że należy zgłosić chęć wyjazdu leasingowanym pojazdem za granicę, a leasingodawca wyda stosowne pozwolenie po uiszczeniu przez klienta odpowiedniej, dodatkowej opłaty.
Pozyskanie takiego dokumentu jest niezbędne wtedy, gdy w umowie leasingowej znajduje się zapis umowy o konieczności uzyskania zgody finansującego na każdą podróż zagraniczną, zaś niedotrzymanie tego warunki grozi sankcją w postaci kar pieniężnych.
Ciekawostka
Zamiast starać się o pozwolenie na wyjazd za granicę leasingowanym autem u leasingodawcy (np. http://www.rl.com.pl/), korzystający ma możliwość wystąpienia do Polskiego Związku Motorowego o dokument pełnomocnictwa dla osób wyjeżdżających za granicę pożyczonym pojazdem lub pojazdem, którego właścicielem jest bank lub firma leasingowa. Dokument ważny 1 miesiąc kosztuje 66 zł i jest zatwierdzany przez Międzynarodową Organizację Turystyczną.
Dokumenty i przygotowanie pojazdu do drogi
Wybierając się za granicę autem w leasingu niekoniecznie trzeba mieć pozwolenie od leasingodawcy, ale pojazd musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. W wielu krajach jest potrzeba posiadania tzw. Zielonej Karty, czyli ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w ruchu zagranicznym. Na ogół ubezpieczyciel wydaje ją bezpłatnie, o ile samochód w leasingu posiada ubezpieczenie dobrowolne Autocasco, a najczęściej rzeczywiście ma to miejsce. Warto też zaopatrzyć się w ubezpieczenie Assistance, które okazuje się pomocne na przykład gdy dojdzie do awarii pojazdu w drodze – w Polsce lub za granicą. Ubezpieczyciel zorganizuje transport zastępczy, lawetę dla zepsutego auta czy nawet hotel na czas naprawy samochodu w najbliższym warsztacie.
Należy sprawdzić pojazd przed wyjazdem w dłuższą trasę, zwłaszcza za granicę, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Można skorzystać z przeglądu technicznego w zaufanym warsztacie lub sprawdzić samochód w ASO, co jednak pociągnie za sobą wyższe koszty.